Rozwiązania grzewcze cały czas ewoluują. Dawniej budynki były ogrzewane z użyciem pieców i kominków znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach. Następnie ogrzewanie centralne stało się standardem zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i jednorodzinnym. W tym drugim przypadku pojawiła się konieczność znalezienia możliwie najtańszego i najbezpieczniejszego źródła ciepła, stąd wzrost popularności pieców na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła. Stopniowo grzejniki w domach i mieszkaniach zastępują panele grzewcze w podłogach, czyli ogrzewanie podłogowe. I to właśnie o tym ostatnim rozwiązaniu chcielibyśmy dziś kilka słów napisać.

Ogrzewanie podłogowe – wygoda i oszczędność

Ogrzewanie podłogowe – podobnie jak grzejniki w pomieszczeniach – jest elementem systemu centralnego ogrzewania. Można je zastosować niezależnie od tego, co jest źródłem ciepła w budynku – piec, kocioł, pompa czy inne urządzenie. Jednak zasadnicza różnica pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym leży w rozprowadzaniu ciepła w budynku. Im lepiej jest ono rozprowadzone, tym:

  • większy komfort użytkowników,
  • niższe koszty ogrzewania,
  • łatwiejsze zarządzanie systemem grzewczym w domu.

A bez wątpienia to właśnie ogrzewanie podłogowe stanowi najbardziej optymalną w tej kwestii opcję.

Optymalne wykorzystanie energii cieplnej w budynku

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu energia cieplna jest rozprowadzana w pomieszczeniu równomiernie. Nie trzeba siadać koło kaloryfera lub kominka, żeby rozgrzać się po zimowym spacerze, ponieważ w całym pomieszczeniu jest tak samo ciepło.

Ciepłe powietrze się unosi – każdy z nas zna ten fakt jeszcze z podstawówki. To oczywiste dla wszystkich prawo fizyki w przypadku paneli grzewczych pod posadzką może się przełożyć na dużą oszczędność. Ciepłe powietrze samoistnie będzie się roznosiło od dołu w górę, ogrzewając równomiernie całe pomieszczenie, a nie tylko przestrzenie znajdujące się bezpośrednio nad grzejnikiem. Lepsze wykorzystanie energii pozwala zużywać jej mniej, co z kolei zmniejsza koszty sezonowego ogrzewania.

Systemem ogrzewania podłogowego można z łatwością zarządzać za pomocą umieszczonych w budynku termostatów, a także dzięki mobilnym aplikacjom. Wygoda, precyzja i szerokie możliwości ustawień dają użytkownikom całkowitą władzę nad temperaturą panującą w domu.

Ogrzewanie podłogowe – już niedługo w każdym domu?

Czy za kilka lat ogrzewanie podłogowe stanie się już standardowym rozwiązaniem w budownictwie? To bardzo możliwe. Już teraz da się zauważyć trend rosnącego zainteresowania tym systemem grzewczym i coraz więcej argumentów – łącznie z cenami – zaczyna za nim przemawiać. Jedno jest pewne: w naszych inwestycjach ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie pierwszego wyboru, bo wielokrotnie przekonaliśmy się, że to ono najlepiej spełnia oczekiwania współczesnego użytkownika.