Pompa ciepła to inwestycja ekologiczna i nowoczesna. Decyduje się na nią coraz więcej osób budujących domy. Również właściciele starszych budynków przy modernizacji systemu grzewczego często wybierają właśnie pompę ciepła. Co daje taka inwestycja i dlaczego się opłaca?

Skąd czerpie energię pompa ciepła?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się ze sposobem działania pompy ciepła. Urządzenie to, w zależności od rodzaju, pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Oznacza to, że wykorzystuje naturalne źródła, za które nie musimy płacić i które są całkowicie odnawialne.

  • Gruntowa pompa cierpła czerpie ciepło gromadzone w ziemi. Do jej instalacji konieczne jest wykonanie odwiertów (przy zastosowaniu sond pionowych) lub dostęp do dużej powierzchni działki (gdy zastosowany jest wymiennik poziomy). Pompa ta jest bardzo wydajna i może nawet stanowić jedyne źródło ciepła w przypadku wielu budynków mieszkalnych.
  • Wodna pompa ciepła pozyskuje energię z wody znajdującej się na terenie działki. Jej instalacja to duża i kosztowna inwestycja, jednak taki rodzaj pompy charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością energetyczną, zatem poniesione koszty po niedługim czasie się zwracają.
  • Powietrzna pompa ciepła coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na fakt, że nie wiąże się ani ze skomplikowaną instalacją, ani z wysokimi kosztami. Wykorzystuje powietrze pobierane z zewnątrz. Jest stosowana jako dodatkowe źródło ogrzewania dla budynków mieszkalnych, pozwalając na zmniejszenie kosztów jego utrzymania.

Dlaczego warto kupić pompę ciepła?

Przemawiają za tym trzy główne argumenty.

Po pierwsze, oszczędność. Powietrze, woda i grunt to surowce, za które nie musimy płacić. Czerpiąc z nich energię, oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie oraz podgrzewanie wody.

Po drugie, ekologia. Korzystamy z energii pozyskiwanej bezpośrednio z przyrody.

Po trzecie, wygoda. Pompy ciepła to urządzenia działające sprawnie, bezawaryjnie i właściwie autonomicznie – nie ma potrzeby skomplikowanej obsługi po ustawieniu odpowiednich parametrów.

TAK dla ekologii (i oszczędności)

Ekologiczne inwestycje poszukiwane są przez osoby, które mają na uwadze dobro przyrody. Mieszkańcy zielonych, bogatych przyrodniczo terenów często decydują się na pompy ciepła. Olsztyn i inne miejscowości w obrębie Warmii i Mazur wiodą w tej dziedzinie prym, ale przyłączają się do nich również mieszkańcy innych rejonów. Jest to trend z pewnością korzystny i oby rozwijał się dalej.