Czas niekorzystnie wpływa na elewacje budynków. Do głównych czynników, którymi są one zabrudzone należą:

– kurz

– brud i zacieki

– odchody zwierząt

– roślinność typu pleśnie i grzyby

Oczywiście wspomniane czynniki często związane są z działaniem w czasie.

Ile kosztuje czyszczenie elewacji domu?

 

Koszt czyszczenia elewacji zależy od sposobu jaki wybierzemy. Sposób czyszczenia wpłynie na czas wykonania czyszczenia, jego dokładności oraz końcowy efekt. Koszty można podzielić na dwie główne grupy:

 

  1. Zlecenie czyszczenia elewacji firmie zewnętrznej
  2. Samodzielne czyszczenie zabrudzeń

W obu przypadkach czas czyszczenia będzie podobny. Oczywiście nie za pierwszym razem. W przypadku samodzielnego czyszczenia czas często wydłuża się z uwagi na nieodpowiednie przygotowanie zaplecza technicznego lub poprawki związane z brakiem doświadczenia w czyszczeniu.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do czyszczenia elewacji?

By odpowiednio doczyścić powierzchnie niezbędne będą:

Dostęp do maszyny czyszczącej, czyli do myjki ciśnieniowej. Idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie dostawki do czyszczenia elewacji czy kostki brukowej. Oczywiście zwykłą myjką można równie dobrze wykonać zadanie. Jeśli nie posiadasz myjki czy też niezbędnych akcesoriów nie stoisz na straconej pozycji. W razie braku narzędzi możesz je wypożyczyć z wyspecjalizowanych firm.

 

Odpowiedni detergent. Płyny do czyszczenia elewacji dostępne są w większości marketów budowlanych. Ważne by dobrać środek czyszczący odpowiedni do rodzaju zabrudzeń. Drobna rada przy wyborze środka czyszczącego to zwrócenie uwagi na w miarę małą ingerencję w środowisko, pamiętaj, że myjąc elewację domu część wody trafi do gleby w jego okolicach.

 

Dostęp do źródła wody. O ile kran z wodą dostępny jest w większości budynków o tyle warto przy tym pamiętać, iż wąż doprowadzający wodę musi mieć odpowiednią długość.

 

Drabina lub rusztowanie. Bardzo ważne narzędzie zwłaszcza przy elewacjach domów piętrowych. Wygodny dostęp do czyszczonych powierzchni to gwarancja dokładnie wykonanego czyszczenia.

 

Impregnat. Czyste powierzchnie warto odpowiednio zabezpieczyć. Odpowiednie impregnaty zabezpieczą elewacje na dłuższy czas.

Niezależnie od tego jaki sposobu czyszczenia elewacji efekt z pewnością będzie cieszył oko mieszkańców. Czyszczenie zabezpieczy również nasz dom przed czynnikami które mogą negatywnie wpłynąć na eksploatację budynku czy jego długowieczność. Nie zwlekaj więc i zaplanuj czyszczenie elewacji w swoim domu.