Koszt budowy domu w stanie surowym

Koszt budowy domu w stanie surowym stanowi największą część kosztów ogólnych konstrukcji. Może to być nawet połowa wszystkich naszych wydatków na budynek. Na co tak naprawdę wydajemy te pieniądze?

Na każdym z etapów budowy domu w stanie surowym należy liczyć się z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów oraz opłacenia pracowników. Na samym początku murowane są ściany nośne oraz działowe, co w przypadku domu o średniej wielkości 135 m2 oznacza koszt ok. 25.000 zł.
W przypadku
stropów ceny są mocno zróżnicowane. Strop pomiędzy parterem i poddaszem musi być wytrzymalszy od stropu nad poddaszem, stąd nawet dwukrotna różnica w ich kosztach. Koszt całościowy to nawet 40.000 zł.
Dom możemy
ocieplić styropianem lub wełną mineralną. Wełna jest skuteczniejsza, ale i ok. 25% droższa. Ocieplenie nią to wydatek rzędu 25.000 zł.
Najdroższe w tym wyliczeniu jest wybudowanie
dachu – wzniesienie głównej konstrukcji oraz wykończenie. Cena budowy dachu zazwyczaj przekracza 40.000 zł.
Stolarka zewnętrzna (okna, drzwi zewnętrzne, brama garażowa) to wydatek kilkunastu tysięcy złotych, podobnie jak konstrukcja schodów.

Łączny koszt wszystkich powyższych prac waha się wokół 200.000 zł. W zależności od projektu domu, jego rozmiarów oraz dobranych materiałów ostateczna cena może być inna. Skontaktuj się z nami, aby wycenić wartość Twojej inwestycji.