Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych

Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych składa się z wielu zależnych od siebie etapów. Każdy z nich ma mniejszy lub większy wpływ na ostateczną formę budynku, który kiedyś nazwiesz domem. Ale jak tak właściwie wygląda wznoszenie domku jednorodzinnego w praktyce?

Zakres usług remontowo-budowlanych

Wiele zależy od tego, na jaki stan realizacji budynku umówimy się z firmą budowlaną. Nie każdy decyduje się na powierzenie ekipie budowlanej wykonawstwa obiektu od A do Z – czyli “pod klucz”. Z tego powodu większość firm w swej ofercie posiada również:

  • konstruowanie domu w stanie deweloperskim,
  • postawienie budowli w stanie surowym zamkniętym,
  • budowanie domu w stanie surowym otwartym.

We wpisie tym skupiamy się na projektach budowlanych realizowanych od początku do końca, których efektem jest dom gotowy do zamieszkania przez swych nowych mieszkańców. Przyjrzyjmy się więc procesowi pełnego wznoszenia domu jednorodzinnego.

Dom pod klucz – komfort i wygoda

Na samym początku uzyskujemy pozwolenie na budowę oraz załatwiamy pozostałe formalności. Po wykonaniu przyłączy wytyczamy budynek w terenie, budujemy fundamenty i zakładamy kanalizację. Kolejny etap to konstrukcja domu w stanie surowym: murujemy ściany i kominy, wykonujemy stropy i schody, by wreszcie skonstruować więźbę wraz z pokryciem i wykończeniem dachu. Teraz przychodzi pora na wykonanie instalacji oraz ich dokładne przetestowanie i zabezpieczenie. Po skończeniu wylewamy szlichty i tynkujemy ściany. Ostatni już etap to montaż okien, drzwi i urządzeń grzewczych, jak również wykonanie elewacji i prace wykończeniowe. I tak właśnie, w wielkim skrócie, wygląda nasza praca dla domów „pod klucz”.

Dom w standardzie deweloperskim

Stan deweloperski z kolei nie obejmuje wykończenia mieszkania. Innymi słowy, kwestie w rodzaju umiejscowienia gniazdek, pomalowanie ścian czy montaż drzwi pozostają w takiej sytuacji na barkach klienta. Głównym powodem wyboru tego rozwiązania jest chęć zaoszczędzenia, gdyż cena domu w stanie deweloperskim może być niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych od gotowego domu. Druga kwestia to możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz zgodnie z naszymi upodobaniami.

Stan surowy otwarty i zamknięty

Pozostaje już tylko kwestia domu w stanie surowym otwartym i zamkniętym. Ten pierwszy to niewykończony budynek – bez instalacji i z tymczasowo pokrytym dachem. W tym drugim przypadku dochodzi jeszcze montaż drzwi i okien zewnętrznych. Warto pamiętać, że nie ma jedynej słusznej definicji tego, czym jest dom w stanie surowym. Każdy wykonawca może ten termin rozumieć nieco inaczej. Żeby więc nie było niemiłego zaskoczenia – pamiętaj, żeby przy podpisywaniu umowy nie ograniczać się do zapisu o zakresie budowy, ale szczegółowo wypisać wszystkie elementy konstrukcji domu, które mają być wykonane.

Własny dom to marzenie większości z nas. Jednak oddanie jego budowy w ręce partaczy bardzo szybko zmieni to marzenie w koszmar. Jeśli zależy Ci na tym, by każdy etap konstrukcji Twojego domu jednorodzinnego był realizowany dokładnie, terminowo i z należytą pieczołowitością – skontaktuj się z nami. Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych to nasza specjalizacja od wielu lat. Postaw na solidność, terminowość i jakość.